If you’re like most of the people I know, you’ve gone down the road of “I should eat less junk food” which transitioned to “I should eat more REAL food,” which transitioned to “I should eat more fruits and vegetables” which may or may not transition to “I should eat only vegetables” or another popular option, “I should eat vegetables and meat.” We have taken those paths ourselves, and seen great health benefits from it. Despite the fact that we’re still overweight, Bob and I both check out pretty well at the docs, and we’re SLOWLY working on the weight. In fact, earlier this year Bob’s Dr. recommended he read the book, “Dr. Gundry’s Diet Evolution” and start eating more veggies and meat in an effort to avoid blood pressure medicine. In about two months, he went from a recommendation for blood pressure medication to NOT needing it and having totally normal blood pressure, just from changing what he ate.

That’s really encouraging, but trying to eat more veggies and fruit CAN be expensive. And it seems that once you start down that road, you’re going to eventually take the turn of wanting to buy mostly organic-grass-fed-n0-hormones-or-chemicals-never-been-sneezed-on products. And that’s even MORE expensive. It can be a challenge to a family’s budget when you’re trying to DRASTICALLY increase the amount of REAL food consumed. We were seeing grocery bills close to $175 each week as we rounded up enough fruits, veggies and meat for a week, which was more than our budget for groceries. And all of the advice about couponing and so on doesn’t help much when you’re trying to buy FRESH, real food because you don’t see coupons for things like kale, spinach, and apples, do you?!

So when I saw a Facebook post about a produce distributor here in Columbus selling huge boxes of tomatoes for $10, I wondered what other deals they had. Some lady on their FB wall said she’d gotten the equivalent of $240 of Whole Foods groceries there for $80. Wha?

Meet San Fillipo, 4561 E. 5th Avenue, Unit #10, Columbus, Ohio 43219.

We’ve been shopping there (almost exclusively) for the past two months and only this week did we spend over $100. They sell produce, meats, eggs, cheeses, butter, jellies and jams, nuts, dried fruit and some handmade fresh but frozen pasta. The Snowville Creamery warehouse is also right next door they have access to those products (in fact a few weeks ago, Snowville overproduced or something and was just giving away huge tubs of their yogurts at San Fillipo!). A lot of the meat comes from Ohio State’s farms, is grass fed and isn’t treated with hormones or antibioticss.

So what do we typically get and for how much? Here’s what we purchased today, which is actually a little more than we usually get, but I want to try a few new things this week. And a note about the spinach – I don’t know what kind of bags they put it in, but it lasts FOREVER… unlike any of that stuff you get from the stores, whether it’s in a plastic box or a bag. We have a salad keeper, too and it still doesn’t keep greens as long as their bags do.
This week's haul from San Fillipo

  • 4 lbs green beans
  • 5 lbs spinach
  • 1 bunch kale
  • 3 limes
  • 4 lemons
  • 1 dozen eggs
  • 8 bananas
  • 24 oz. Snowville Vanilla Yogurt
  • 3 avacado
  • 1 head red cabbage
  • 1 Amish chicken
  • 1 pineapple
  • 1 3 lb bag apples
  • 2 pears
  • 2 cucumbers
  • 2 mango
  • 1 bag of garlic
  • 2 large red onions
  • 2 large yellow onions
  • 24 oz raw wildflower honey from Ashland, OH
  • 1.3 lbs roasted/salted cashews
  • .6 lbs fresh raisins (they’re SO huge and plump)
  • .65 lbs sunflower seeds, roasted and salted
  • 1 lb pepper bacon (about eight thick strips)
  • .74 lbs beef loin tenderloin steak (two steaks)
  • 1.07 lbs beef sirloin tips
  • 2.23 lbs Beef chuck cross rib pot roast, boneless

TOTAL: $113.00

We know from shopping at different stores around Columbus that it MIGHT be possible to get this same bottom line at Aldi, but not if you’re trying to gather up a higher percentage of organic products than not, and Aldi doesn’t have the selection of produce San Filippo does (or Snowville products). I remember one week our entire bill was only $75, and included a huge roast. We compared the price of that roast to the same exact roast at Whole Foods, and the roast alone would have been $40!

Right now, they have watermelons for a dollar. A DOLLAR. Stop by and buy a watermelon for yourself, and EVERYONE on your street! You’ll be the hero of the neighborhood, and only spend $10. While you’re there, be sure to tell Robin that Angie and Nila sent you!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s